Epidemia koronowirusa w Polsce i na świecie spowodowała, że relacje międzyludzkie uległy zmianie. Dystans fizyczny, strach przed zakażeniem stworzyły również dystans psychiczny.
Jak zmieniły się relacje międzyludzkie?
Nałożony przez rząd nakaz zachowywania dystansu fizycznego, strach przed drugim człowiekiem, jako potencjalnym zakażonym covid 19, konieczność izolacji i spędzania czasu w domu, zakaz organizowania dużych imprez, zamknięcie kin, teatrów, sprawił, że w tym specyficznym czasie nie zawieramy nowych znajomości i zaniedbujemy istniejące. Rzadziej spotykamy się z dalszą rodziną, nie spotykamy się w święta w dużym gronie. Poszkodowane są też dzieci. Chodząc do szkoły musiały poddawać się zaleceniom sanitarnym, nie mogły przytulać swoich przyjaciół, mimo, że dzieci nie widziały się przez kilka miesięcy. Czas nauki zdalnej również nie sprzyja uczniom. Brakuje kontaktu z kolegami i koleżankami z klasy.
Relacje w Internecie
Postęp technologiczny na szczęście pozwala chociaż część tych relacji przenieść do sieci. Dzięki internetowi możemy zobaczyć bliskich komunikując się za pomocą komunikatorów, przesłać film czy zdjęcie. Platformy edukacyjne pozwalają uczniom kontynuowanie nauki. W sieci mamy możliwość dokonania zakupów, zapłacenia rachunków czy wypożyczenia książki.
Internet z pewnością ułatwił nam życie w tej nowej rzeczywistości, jednak nie zastąpi normalnych, realnych kontaktów w drugą osobą. Przytulenia, podania ręki czy poklepania po plecach. Aby przetrwać ten trudny czas warto pamiętać o utrzymaniu dystansu fizycznego od drugiego człowieka. Korzystając z dostępnych technologii nie budujmy jednak dystansu społecznego. Nie dajmy odczuć komuś, że został sam w tym trudnym czasie.