Płyta MDF (z angielskiego Medium Density Fiberboard) to drewno konstrukcyjne składające się z licznych włókien drzewnych, które łączą się w duże panele. Połączenie mieszanki włókien powstaje pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Płyta MDF jest niezwykle wszechstronnie wykorzystywana ze względu na swoją siłę, trwałość i spójność. Dzięki temu wzrasta też jej popularność. Płyta MDF ma gładką i płaską powierzchnię, dzięki czemu świetnie nadaje się na panele ścienne i drzwi szafek.
Istnieje sporo rodzajów tego typu płyt pilśniowych. Zwykła płyta MDF składa się na przykład z rafinowanych wiórów drzewnych i przeważnie jest znacznie gęstsza i cięższa niż sklejka. Standardowa płyta MDF ma też niższe moduły elastyczności, a to oznacza, że jest to bardzo sztywny materiał.
Natomiast płyta MDF Ultra Lite posiada dokładnie takie same właściwości jak zwykła płyta MDF, aczkolwiek jest od niej lżejsza i mniej gęsta, przez co jest łatwiejsza w obróbce. Płyta MDF Ultra Lite jest również najczęściej używana do zastosowań niekonstrukcyjnych, gdzie waga i gęstość mają wyraźne znaczenie.
Dostępna jest także kolorowa płyta MDF, która ma dokładnie takie same właściwości jak zwykła płyta MDF, ale może za to zapewnić projektantom, architektom i stolarzom oryginalne i wdzięczne – kolorowe podłoże, aby dodać płycie i całemu wykończeniu nieco osobowości do konkretnych projektów.
Dla specjalnych potrzeb istnieje także płyta MDF, która jest odporny na wilgoć, dlatego najlepiej sprawdza się podczas stosowania w wilgotnych warunkach. Najlepiej stosować ją we wnętrzach, w których występuje problem z wilgocią (wodą, parą czy wilgotnym powietrzem), takich jak łazienki i kuchnie.
Płyty MDF mogą być też określone jako NAF. A to oznacza, że mają najniższy poziom zawartości formaldehydu. To ważne, gdyż przy każdej modyfikacji standardowej płyty MDF wykonawca jest narażony na unoszący się pył z cząstkami formaldehydu. A jest to związek chemiczny składający się z wodoru, tlenu i węgla, który w zbyt dużych ilościach może być szkodliwy dla środowiska.